Jdi na obsah Jdi na menu
 


Valentýn?

7. 4. 2008

Kdo z nás by nechtěl udělat radost těm druhým? Výborná příležitost se nachází v nejkratším měsíci v roce - v únoru. Právě tehdy je čas připomenout si svátek zamilovaných - ale nejen jich - svatého Valentýna, který jako každoročně připadá na 14. únor.

Kdo byl Valentýn?

Jedna z legend říká, že to byl kněz, který působil za vlády císaře Klaudia II. Ten si chtěl s pomocí silné armády podmanit mnoho zemí. Vojákem se mohl stát každý svobodný muž, ale protože se jich moc do armády ,,nehrnulo ", domníval se, že bude lepší, když se nebudou ženit. I proto zakázal všechny sňatky. Kněz Valentýn však zamilované páry oddával dál. Za to ho Klaudius nechal uvěznit. U dveří a oken vězení se začaly objevovat dopisy a dárečky od dvojic, které oddal. On sám se zamiloval do žalářníkovy dcery a před popravou - 14. února 269 před naším letopočtem - jí napsal dopis na rozloučenou, který končil slovy "od tvého Valentina".

Ten, kdo uzdravuje

Další z pověstí je spojena s Valentýnem jakožto velmi moudrým člověkem, který měl moc uzdravovat. Prý se pomodlil za nevidomou prefektovu dceru a té se díky síle jeho modliteb vrátil zrak. Pohané však uzdravení nevěřili, Valentýna z prefektova domu odvlekli a za městem mu sťali hlavu. Přesto, anebo právě proto, se stal symbolem věrné lásky.

Jak to bylo u nás?

U nás se svatý Valentýn začal slavit až po roce 1989. Zpočátku velmi nesměle. Teď už není valentýnské přání žádnou výjimkou, i když je spíše rozšířeno mezi dospívajícími. Ale proč by svátek věnovaný zamilovaným nemohli slavit všichni, tedy i rodiče s dětmi?

Co darovat?

Květiny jsou výborným dárkem pro každou příležitost. A pokud se vám podaří zvolit takovou, pro kterou má partnerka slabost, jistě nepochybíte. Jestliže si vyberete květinu v květináči, může se z ní těšit celá rodina. Sladkosti, jak se zdá, hrají při svátku svatého Valentýna prim. Lidé se navzájem obdarovávají nejrůznějšími čokoládovými srdíčky, bonboniérami ve tvaru srdce atd. Partnerovi by jistě chutnalo i srdce upečené doma a z poněkud zdravějších surovin. Drobné dárečky - nejrůznější maličkosti jako jsou talismany, plyšáci, někdy i hračky jsou určeny především pro dobré přátele, kterým tak dáte najevo, že na ně nezapomínáte, že je máte rádi.

Jak slavit?

Někomu lépe vyhovuje oslava spojená s dobrou večeří v kvalitní restauraci, jiný dává přednost domácímu posezení u něčeho dobrého.

Ať už se rozhodnete pro jakýkoli způsob připomenutí sv. Valentýna, vždy myslete především na to, aby se i ti druzí mohli z výjimečného dne těšit - nejen dospělí, ale i děti.