Prožijte tento historický okamžik, protože na Gadgets.cz vychází první velký test. Zvolili jsme pro něj produkt, který bude rovněž patřit mezi nezapomenutelné – Inteligentní plastelínu. Nespadli jsme z višně, i vy jste dokonale bdělí. Tato plastelína je totiž dokonalý gadget s neuvěřitelnými vlastnostmi. Hmota známá ze školních lavic mu nesahá ani po kotníky.
Na začátek možná překvapení: Inteligentní plastelína není určena ke klasickému modelování. Nedrží totiž tvar, je velmi viskózní a rychle se snaží roztéct. Na více nebo méně umělecká dílka proto rovnou zapomeňte. K čemu tedy plastelína slouží? Je to zábavná hmota, kterou je radost žmoulat v ruce, měnit její tvar, natahovat ji, roztahovat do placky, koulet, válet, ale také třeba trhat. Je to úžasná protistresová hračka, šílený gadget v pravém slova smyslu.
Historie inteligentní plastelíny
Přestože je Inteligentní plastelína na našem trhu nová, v zahraničí už oslavila 56 let života. Historie sahá ještě dál, do doby druhé světové války, kdy se vědci snažili vynalézt syntetickou náhradu kaučuku. I když se jim to nepodařilo, výsledkem byla látka s velmi zvláštními vlastnostmi. Byla pružnější než guma, zároveň se ale chovala trochu jako tekutina.
Na počátku vzniku nového materiálu byla náhoda. Chemik James Wright z General Electric hledal materiál, který by nahradil přírodní kaučuk, a smíchal kyselinu boritou se silikonovým olejem. Výsledná látka měla zajímavé vlastnosti, ale General Electric pro ni nenašel žádné využití. V roce 1949 ale Peter Hogson (v té době nezaměstnaný) pochopil, jaké má nový materiál marketingové možnosti. Půjčil si 147 dolarů, koupil od General Electric práva na výrobu a na světě byla hračka Silly Puppy – prababička dnešní Inteligentní plastelíny.
Některé prameny dávají největší zásluhy doktorovi Earlu Warrickovi. Ten také během druhé světové války hledal náhradu kaučuku, a protože vsadil na silikonový základ, výsledek byl podobný.
Kdybyste Inteligentní plastelínu hledali v zahraničí, ptejte se po názvu Thinking Putty. Jejím výrobcem je jiná firma a v porovnání se Silly Puppy se v některých detailech liší. Dodává se ve větším množství, v plechovce a má trochu jiné složení (díky němu se například při nárazu roztříští, ale o tom ještě bude řeč).
Zdá se, že lepí, ale nevěřte
Plastelína se dodává v dvoudílné plechové krabičce. Plechovka obsahuje 80 gramů hmoty, což odpovídá kuličce s průměrem přibližně 50 mm. Lze říct, že množství je „tak akorát“ do ruky. Inteligentní plastelína má menší hustotu než plastelíny, na které si pamatujeme ze školy, je lehčí, než byste čekali.
Když otevřete plechovku, spatříte kopeček plastelíny. Má velmi lesklý povrch – vypadá, jako by byla mastná a ulepená. Když ale hmotu vezmete do ruky, nic takového vás nečeká. Lepivý pocit je jen velmi jemný, ani po usilovném hnětení nebudete špinaví a prsty zůstanou suché.
Někteří kolegové si stěžovali, že jim plastelína vysušuje pokožku, osobně ale nemám takový pocit. Plastelínu jsem velmi často bral do ruky, hrál si s ní a potom okamžitě sahal na klávesnici notebooku. Neměl jsem zkrátka nikdy potřebu se umýt.
Je zde ale přece jen jedna horší vlastnost: specifický zápach. Není nijak silný, v místnosti plastelínu neucítíte, ulpí ale na rukou. Nedokážu to přesně popsat, jde o jakýsi plastový pach, vzdáleně připomíná linoleum.
Klidně třepat, ale hlavně nemíchat
Plastelínu budete napřed nejspíš mačkat. Jde to překvapivě snadno – stačí jemně stisknout a hned ucítíte, jak se hmota deformuje. Kupodivu čím větší silou působíte, tím plastelína klade větší odpor.
Stačí se dotknout a hned se začne natahovat
Potom zkusíte udělat kuličku. Když ji odložíte, všimnete si, jak se vlastní vahou sama deformuje. To je také důvod, proč není Inteligentní plastelína vhodná k modelování – rozteče se. Viskozita je tak silná, že pokud byste hroudu nalepili na strom, za chvíli se vytvoří krápník a hmota vinou gravitace začne kapat na podlahu.
Určitě si prohlédněte tyto animované gify. V
minutových intervalech jsme snímali stejnou scénu a je tak dobře vidět,
jak se plastelína vlastní hmotností sama deformuje
Plastelína se velmi rychle spojuje. Stačí přiložit dva kousky k sobě a už je od sebe neodtrhnete. Adhezní síla je větší než viskozita a hmota se raději roztáhne, než by se znovu oddělila. Neudělejte proto stejnou chybu jako my. V prvním nadšení z plastelíny jsme z jedné barvy udělali mističku, z druhé do ní posadili kuličku… a měli jsme vážný problém. Oba objekty okamžitě srostly k sobě. Za povšimnutí také stojí to, jak se po chvíli klidu na povrchu plastelíny vytvoří lesklá vrstvička.
Výsledek jednoho spojení více plastelín: ošklivá šedá
Materiál, z něhož je plastelína vyrobena, ale skrývá ještě další tajemství. Už jsem naznačil, že při velmi silném mačkání klade větší odpor než při jemnějším dotyku. Když proto kouli z plastelíny pustíte na zem, odskočí jako míček hopík.
Skáče
Vytvořte z plastelíny kouli a upusťte ji na rovnou a pevnou podlahu a nebo si s ní hoďte o zeď. Budete překvapeni, jak skáče.
Trhat plastelínu?
A není to všechno: plastelínu lze dokonce trhat. Pokud místo pomalého táhnutí použijete rychlý švih, hrouda se rozdělí na dvě části s naprosto rovným řezem, jako byste použili nůž (ten vám mimochodem ale u plastelíny nepomůže, zdeformovala by se).
Hrana po roztrhnutí je naprosto rovná
Podobně se plastelína dá trhat jako papír, v takovém případě je řez nepravidelný. Tato technika ale patří mezi složitější, musíte ji natrénovat. Zpočátku se vám hmota bude jen natahovat.
Při trhání je vidět struktura plastelíny
Co když to přeženete a na plastelínu budete působit opravdu velkou silou a rychlostí? Roztříští se jako porcelán! Použijte masivní kladivo a dejte si pozor, aby neodskočilo a nezranilo vás.
Praská
Dostane-li se to plastelíny vzduch, praská a dělá bubliny. Můžete v ní udělat kapsu a vytvořit velkou bublinu, nebo postupným překládáním do hmoty dostat malé bublinky, které se dalším mačkáním dostávají na povrch a popraskávají.
Při takovém překládání se do plastelíny dostanou bublinky vzduchu
Pokoří čtečky otisků prstů
Otiskněte svůj palec do plastelíny. Takto vytvořenou formu zalijte potravinářskou želatinou a nechte ztuhnout. Dokonalá kopie Vašeho palce je na světě!
Trocha chemie
Plastelína je na jednu stranu velmi viskózní, deformuje se dokonce i vlastní hmotností. Na druhou stranu je také velmi pružná, skáče jako míček. A aby toho nebylo málo, dá se dokonce roztrhnout nebo roztříštit. Materiál s těmito vlastnostmi se označuje jako viskoelastická tekutina. Při působení malé síly po dlouhou dobu se chová viskózně – teče, deformuje se, vzdáleně připomíná med. Při větší síle nebo krátkém impulsu je elastický – pružný jako pryž; a když to dojde do extrému, chová se jako pevné těleso.
Základní látkou, ze které byla Inteligentní plastelína vytvořena, je polydimethlylsiloxan (PDMS). Je to organický silikonový polymer, známý právě svými viskoelastickými vlastnostmi. Při chemické analýze bychom v plastelíně našli ještě oxid křemičitý, látku Thixotrol a v menším množství další chemické sloučeniny.
Díky chemickému složení a silikonovému základu plastelína nikdy nevyschne a nezačne se drobit. Může se jen ušpinit, takže je vhodné ukládat ji po použití zpět do plechové krabičky. Podle informací výrobce není látka nijak toxická a díky tomu, že není postavena na latexovém základu, mohou ji používat i lidé s alergií na latex. K jídlu ale plastelína není, i když k tomu svojí konzistencí a vzhledem občas vybízí.
Plastelína desetkrát jinak
Inteligentní plastelína se prodává v různých barvách a provedeních. Jednotlivé typy jsme měli k dispozici pro praktický test, nyní je jednotlivě popíšu.
Základní plastelína
Tento typ nejvíc připomíná běžnou školní plastelínu; ovšem jen vzhledem, má všechny unikátní fyzikální vlastnosti, o kterých jsem psal. Prodává se v několika barvách, při větších objednávkách lze další odstíny namíchat podle přání.
Metalická, elektrická a měňavková plastelína
Tyto plastelíny vypadají jako metalíza na automobilech. Do hmoty byly přimíchány malé kovové částečky, takže se leskne. Tento efekt nejvíc vynikne při tažení. Jako metalická je označena plastelína ve zlaté, stříbrné nebo bronzové barvě, elektrická má další odstíny. Měňavková plastelína trochu mění barvu v závislosti na úhlu dopadu světla.
Plastelíny s metalickým vzhledem
Když metalickou plastelínu roztrhnete, všimněte si, že uvnitř vypadá úplně obyčejně, není zde ani náznak kovu a mohlo by se zdát, že lesklý je jen povrch. Jenže stačí hmotu roztáhnout a hned se začne lesknout.
Když takovou plastelínu roztrhnete, zdá se, že je lesklá jen na povrchu
Teplocitlivá plastelína
Tento typ je velmi atraktivní: mění barvu podle své teploty. Testovali jsme oranžovou variantu Sluneční svit, ze které se hnětením nebo přiložením teplého předmětu stala světle žlutá. V nabídce jsou potom ještě další barvy.
Teplocitlivá plastelína po vyjmutí z krabičky • stačí chvilku přiložit prst • po hnětení • dokonale žlutá koule
Zahřátou plastelínu ochladíme kovovými kleštěmi
Svíticí plastelína
Na pohled nevypadá nijak vábně, je to bílá a příliš nezajímavá hmota. Má však luminiscenční vlastnosti. Stačí ji nabít pod lampou, zhasnout a kochat se.
Na první pohled vypadá nezajímavě
Vyzkoušeli jsme verzi Krypton s velmi silným nazelenalým světlem. Podle zahraničních zdrojů lze ze svíticí plastelíny dokonce vykřesat jiskry:měly by se objevit v případě, když se ve tmě roztrhne zcela nenabitá hmota. Tuto vlastnost se mi ale nepodařilo ověřit.
Luminiscenční efekty po zhasnutí
Magnetická plastelína
Tento typ jsme neměli možnost vyzkoušet. Plastelína je černá a jejím hlavním znakem je magnetismus. Přitáhne se k magnetu a údajně se i deformuje podle siločar.
Milujeme plastelínu
Když jsme se asi před týdnem o Inteligentní plastelíně dozvěděli, hned jsme se rozhodli, že ji na Gadgets.cz neodbudeme jen krátkým příspěvkem. A udělali jsme dobře. Třeba se to nezdá, ale plastelína je úžasná věc – nedá vám to a musíte si s ní hrát, neustále ji mačkat, žmoulat, natahovat a drtit. Stal se ze mě plastelínový maniak a kolegové z kanceláře a někteří kolemjdoucí k tomu už nemají daleko. Inteligentní plastelína je dokonalý gadget a plně platí heslo českého prodejce: „Nevyzkoušíš… nepochopíš".
Zadarmo to ale samozřejmě není. Nejlevnější je základní typ, krabička stojí 179 nebo 199 Kč, v závislosti na barvě. Ostatní verze se prodávají za 239 Kč. K dispozici jsou také zvýhodněné sady s více typy, nebo půlkilová balení, distributor plastelínu nabízí také jako reklamní předmět.
Další podrobnosti, kompletní nabídku, ceny, kontakty a internetový obchod najdete na webové stránce www.plastelina.cz. Jejím provozovatelem, který nám také plastelínu poskytl k testu, je firma Avio.cz
Inteligentní plastelína má rozdílné fyzikální vlastnosti podle toho, jak s ní zacházíte.Matrix ruka
Scorpio by Gury
A pak že se s touto plastelínou nedá modelovat...
Smíchání červené s Kryptonem