Jdi na obsah Jdi na menu
 


Návlékání perel

Návlékání perel Návlékání perel

Nejstarším korálkem v historii lidstva je perla. Díky této tradici je název perla zároveň synonymem pro korálek (skleněná perla, dřevěná perla...). Vzhledem k ceně pravých perel byla při jejich navlékání používána technika uzlíků. Každá perla je z obou stran zachycena na vlákně uzlem, který při roztržení zabraňuje rozsypání a ztrátě perel. Tato technika byla přijata i k navlékání perel umělých. Některé základní způsoby navlékání si zde ukážemě.

Návlékání perel
1. Na perlovém hedvábí jsou navlečeny perly stejné velikosti, oddělené mezi sebou jednotlivými uzlíky.
Návlékání perel
2. Perly na obrázku jsou vytvořeny střídáním větších a menších perel, oddělených uzlíky.

Návlékání perel
3. U víceřadých náhrdelníků je klasickým způsobem navlékání perel od nejmenších k největším uprostřed a opět od největších k nejmenším směrem k uzávěru.
Návlékání perel
4. Toto navlékání se používá u jednořadých i víceřadých náhrdelníků. V případě více řad je rozdílná délka jednotlivých řad (nejkratší visí nahoře, nejdelší visí dole). K těmto náhrdelníkům se používají speciální uzávěry s více očky. Tyto uzávěry bývají většinou velmi krásně zdobené.

Návlékání perel
5. Drobné perly je možné navlékat ve více řadách a tyto řady zamotat do jednoho svazku. Tato technika se používá hlavně u umělých perel.
Návlékání perel
6. Náhrdelník ze stočených perel.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Uzlík

(Alena, 14. 10. 2011 22:17)

Taky mě zajímá technika, jak se váže uzlík?

Re: Uzlík

(iva2709, 12. 1. 2015 17:21)

náhodou, uzlíkovat korále zrovna každý neumí. Před uzlíkováním musí být navlečené a to hodně volně, aby se dalo šňůrkou uzlíkovat. Uzlík snad obyčejný. Jako dítě jsem viděla tetu uzlíkovat, pamatuji si jak to dělala vstoje, mávala korálemi jako lasem a za pár minut hotovo. To už dnes ani nikdo neumí dělat. Záponka zřejmě až nakonec. :)

uzlík

(erika, 4. 12. 2012 11:28)

chcela by som vedieť,aký uzlík sa viaže medzi perličkami

Re: uzlík

(Marika, 24. 7. 2014 16:32)

Prajem pekný deň, bola by som Vám veľmi povďačna, keby ste napísali ako sa robí uzlík medzi perličkami.ďakujem už teraz za odpoveď.

Uzlik

(Milena, 14. 10. 2011 21:02)

Zajima me, jaky uzlik se vaze mezi perlickami, nevite nahodou jaky?

Re: Uzlik

(jana, 12. 5. 2012 16:42)

vyčesaný nahoru,cha cha cha dolů

krásné

(tereza, 21. 4. 2011 10:38)

tady toto dokáže snad každý.